Cechy dobrego korepetytora

korepetycje-04Chyba każdy z nas podczas swojej przygody ze szkołą myślał o konieczności zakupu dodatkowych lekcji u korepetytora. Jedni mieli bowiem problemy z językiem angielskim, a jeszcze inni z przedmiotami ścisłymi. Wiele osób zdecydowało się na ten krok i na pewno go nie żałowało. Zdarzały się jednak wyjątki, ponieważ nie każdy korepetytor przypadł do gustu osobie go wynajmującej. Wiadomą sprawą jest, że nie każdego da się zadowolić, ale zastanówmy się przez chwilę, jakie cechy powinien mieć dobry korepetytor?

Bez wątpienia taka osoba powinna być otwarta i komunikatywna. Nie potrafimy sobie wyobrazić, aby korepetytor był nieśmiały i trudno nawiązywał kontakty z innymi ludźmi. Można teoretycznie korepetytora – jak nauczycieli w szkole – nie do końca lubić, ale jeśli dany uczeń będzie czuł do niego sympatię, to cała współpraca na pewno będzie przebiegała o wiele lepiej.

Oczywiście nie można też zapomnieć, że korepetytor musi być ekspertem w swojej dziedzinie. Nie ma bowiem nic gorszego, niż nieumiejętność wytłumaczenia danego zagadnienia z powodu własnej niewiedzy. Korepetytor musi zatem mierzyć siły na zamiary. Jeśli znakomicie orientuje się w matematyce z zakresu szkoły średniej, to nie powinien ryzykować i ogłaszać się też z pomocą dla studentów, gdy nie ma 100% wiedzy na dany temat. W fachu korepetytora taki numer nie przejdzie, a zła opinia będzie się ciągnęła bardzo długo.

Dobry korepetytor powinien być rzecz jasna terminowy i rzetelny. Jeśli umawia się z danym uczniem na 17:00, to powinien być na czas. Trzeba bowiem pamiętać, że dany interesant często właśnie pod to spotkanie ustawia sobie grafik całego dnia i na pewno nie będzie zadowolony, jeśli korepetytor nie przyjdzie na umówione spotkanie. A warto wiedzieć, że konkurencja w tej branży – szczególnie w dużych miastach – jest bardzo duża i takie małe detale mogą decydować o tym czy ktoś będzie miał stałych klientów czy nie.

Z konkurencją na rynku związana jest też kolejna pożądana cecha. Początkowy korepetytor powinien ustalić rozsądną cenę za godzinę swojej pracy z danym uczniem. Często na samym starcie w tej pracy trzeba nawet wystawiać ogłoszenia z cenami niższymi, niż te aktualnie panujące na rynku. Najważniejsze jest bowiem, aby zdobyć pierwszych klientów. Potem zaś uczniowie między sobą polecają sobie danych korepetytorów i tak kręci się ten biznes. Oczywiście – z czasem można podnieść ceny za swoje usługi, ale też muszą być to rozsądne wartości. Dobry korepetytor powinien być zatem relatywnie tani i jednocześnie skuteczny.

W niektórych przypadkach korepetytor powinien zrozumieć, że rodzic w danej chwili nie ma jak zapłacić mu pieniędzy i musi na nie poczekać, albo rozłożyć wszystko na dogodne raty. Taka współpraca na pewno zaowocuje w przyszłości, a dany korepetytor zyska większą sympatię u rodziców czy uczniów, którzy w danym momencie muszą przyswoić wiedzę, a nie mają na ten cel odpowiednich środków.

To tylko kilka cech dobrego korepetytora. Jak widać nie są one zbytnio wyszukane. Jeśli zatem masz odpowiednie predyspozycje do tego zawodu, to może i ty powinieneś rozpocząć udzielanie korepetycji z różnych przedmiotów?