Dobre buty dla dziecka

Zanim nasza pociecha „stanie na własnych nogach”, a więc będzie w pełni samodzielna, minie oczywiście sporo czasu. Pomijając jednak znaczenie przenośne tego powiedzenia, przychodzi moment, kiedy maluch zaczyna stawiać swoje pierwsze kroki. To chwila, która nieodmiennie wywołuje ogromne wzruszenie. Rodzice zazwyczaj zastanawiają się wtedy, jakie obuwie wybrać, aby zapewnić delikatnym stópkom malucha wygodę i zdrowie.

Warto pamiętać, że odpowiednie buty to tego rodzaju artykuły dziecięce, o jakie należy starannie zadbać przez cały okres rozwoju dziecka. Pozwala to zapobiec zniekształceniom stóp oraz pojawieniu się złych nawyków.

Bez pośpiechu

Na początek, kiedy maluch dopiero próbuje samodzielnie stawać i wykonywać pierwsze kroki, najlepiej małym stopom pozostawić całkowitą swobodę. Według specjalistów, w tym okresie stopa dziecka powinna pracować bez skrępowania i bez niepotrzebnego wsparcia zewnętrznego, co ważne jest m.in. dla wzmacniania stawów skokowych. Na tym etapie maluszek powinien dreptać bosymi nóżkami po miękkim podłożu, a na chłodniejsze dni wystarczą miękkie paputki lub ciepłe skarpety, zaopatrzone w antypoślizgową podeszwę.

Pierwsze samodzielne kroki

Pierwsze buciki można kupić dziecku, kiedy samodzielnie porusza się już w miarę stabilnie i planujemy spacery poza domem. Obuwie dla małego piechura powinno być miękkie i elastyczne, aby pozwoliło stopie pracować w sposób naturalny.

Najważniejsze cechy bucików na tym etapie życia to:
– miękka podeszwa, która pozwoli malcowi wyczuć podłoże i umożliwi swobodne zginanie paluszków, ale jednocześnie powinna chronić przed urazami,
– szeroki nosek umożliwiający luźne ułożenie palców,
– dobrze wyprofilowany i przylegający do stopy zapiętek.

Ważne jest, aby buciki wykonane były z naturalnych materiałów zapewniających cyrkulacje powietrza i pozwalających stopie oddychać. Obuwie musi być też lekkie, aby dziecko nie czuło się w nim zmęczone.

Buciki powinny dać się łatwo dopasować do stopy – najlepiej, jeśli wiązanie jest w formie sznurowania, ale dobrze sprawdzają się także zapięcie na rzepy.

Dobierając rozmiar obuwia, należy zwrócić uwagę na to, aby but był o ok. 1 cm dłuższy od stopy. Można to sprawdzić w bardzo prosty sposób – do buta, pomiędzy jego tylną ściankę a pietę dziecka wkłada się palec – powinien się on swobodnie zmieścić po przesunięciu stopy dziecka do przodu bucika.

Dobre buty

Artykuły dziecięce w rodzaju butów powinny zawsze spełniać wymogi, które zapewnią stopom zdrowie i prawidłowy rozwój. Zasady, które obowiązują przy zakupie pierwszych bucików do nauki chodzenia pozostają aktualne w przypadku kolejnych butów.

Kupując obuwie dla najmłodszych, zawsze warto pamiętać o następujących zasadach:
– but musi być dłuższy od stopy o ok. 7-10 mm, a w przypadku sandałków – o 4-5 mm,
– spody bucików powinny być elastyczne, a czubek wysoki i szeroki,
– ważne jest, aby tylna część buta umożliwiała stabilne i prawidłowe ustawienie osi piety, co przeciwdziała jej koślawemu lub szpotawemu ustawieniu.

O porady eksperta zapytaj matfi.pl