Ach, ta matematyka

geometry-1023843_1280Szkoła – miejsce, w którym każdy z nas spędzał swoją młodość. A przynajmniej większość z nas. Szkolna rzeczywistość ma swoje blaski i cienie. I nieraz zdarzało się, że nie rozumieliśmy jakiegoś przedmiotu. Tutaj powody mogą być różne. Ktoś może nie rozumieć matematyki, ponieważ nie ma predyspozycji w tym kierunku. Matematyka wymaga umysłu ścisłego, a nie każdy musi mieć taki umysł. Zdarza się, że jakiś przedmiot staje się prawdziwą zmorą. I cóż wtedy zrobić. Z pomocą przyjdzie korepetytor.

Jeżeli mamy trudności z jakimś przedmiotem to udajemy się do korepetytora. Wielu ludzi ma trudności z matematyką. Dawniej nie byłoby to problemem, ale obecnie tyle się mówi o maturze z matematyki. Jakby nie było matematykę również trzeba zdać. Jest to przedmiot obowiązkowy w szkole.

Korepetytora możemy szukać przez internet, możemy rozglądać się po ogłoszeniach, a możemy znaleźć wśród znajomych. Niekiedy ktoś nam kogoś poleci. A kim powinien być korepetytor? Często zawodowi nauczyciele udzielają korepetycji. Ma to swoje dobre strony. To są ludzie którzy znają tę specyficzną dziedzinę, jaką jest matematyka i materiał szkolny. Są oni w stanie udzielić fachowej pomocy na odpowiednim poziomie. A na jakiego rodzaju pomoc możemy liczyć. Możemy liczyć na pomoc w zrozumieniu bieżącego materiału, pomoc w odrabianiu zadań domowych, a nierzadko pomoc w przygotowaniu do matury albo nawet na studia. Egzaminy na studia o profilu matematycznym nie są łatwe. Warto więc odpowiednio się do nich przygotować.

Korepetycje są na różnym poziomie zaawansowania. Są korepetytorzy, którzy pomagają najmłodszym – klasom 1-3 podstawówki. Niektórzy pomagają starszym uczniom przez cały okres szkoły podstawowej. Inni udzielają pomocy na poziomie gimnazjum, a są tacy, którzy udzielają pomocy na poziomie szkoły średniej i wyżej. Warto więc dokładnie przeglądać ogłoszenia i wybrać tego, który będzie spełniał nasze oczekiwania.

Matematyka nie jest przedmiotem łatwym. Podstawowe czynności matematyczne, takie jak dodawanie i odejmowanie, mnożenie, dzielenie, ułamki czy potęgowanie to są rzeczy w miarę proste. Choć niekiedy uczniowie mają również z tym trudności. Ale w tego rodzaju zadaniach sama zasada jest prosta. Należy dodać, odjąć, pomnożyć oraz podzielić. Trochę trudniej jest jeżeli przyjdzie nam policzyć pole lub powierzchnię jakiejś figury geometrycznej. Choć ta akurat wiedza przyda nam się w życiu. Podobnie jak procenty czy ułamki. Ale co zrobić z trygonometrią. Tej wiedzy w życiu codziennym nie wykorzystamy. Może w jednostkowych sytuacjach. Trygonometria nie jest łatwym działem, a trzeba go przerobić.

Powody, dla których uczniowie nie rozumieją bieżącego materiału są różne. Czasami ktoś nie ma predyspozycji w określonym kierunku. Klasy są liczne, często zatłoczone, a nauczanie masowe to nie to samo co indywidualne. Poza tym w szkole trzeba realizować program. Tak więc może się zdarzyć, że uczeń czegoś nie zrozumie. Ale na szczęście są profesjonaliści gotowi mu pomóc. Są to fachowcy, których jest sporo, i którzy są w stanie udzielić pomocy na wysokim poziomie.