Trudności z nauką

books-1012088_1280Szkoła – to miejsce, w której zwykle przebywa młodzież. W szkole mamy sporo przedmiotów. Różnych przedmiotów. Z jednymi przedmiotami radzimy sobie łatwiej, a z drugimi trudniej. No dobrze, a co jeśli sobie z jakimś przedmiotem nie radzimy? W tym momencie należy poważnie zastanowić się nad pójściem na korepetycje.

Trudności z nauką mogą wynikać z wielu powodów. Ucząc się w klasie liczącej trzydzieści osób może się zdarzyć, że coś nam umknie. Nauczyciel również musi mówić do wszystkich. Nie zawsze ma możliwość sprawdzenia każdego ucznia. W dodatku musi on realizować program i nad nim też ktoś stoi. Dlatego jeżeli mamy trudności z jakimś przedmiotem dobrze jest pójść na korepetycje.

Korepetytora szukamy przez internet, szukając ogłoszeń w prasie lokalnej, pytając znajomych itd. W ogłoszeniach znajdziemy również informacje o zakresie udzielanej pomocy, o tym czy zajęcia odbywają się w grupach czy indywidualnie, zawarte są w nich dane kontaktowe, dowiemy się jakie są opłaty, kim jest osoba udzielająca korepetycji itd. Jeśli zajęcia odbywają się w grupach to pytanie brzmi jak liczne są to grupy. Jest dla nas istotne, aby były jak najmniejsze. W mniejszych grupach korepetytor jest w stanie każdemu poświęcić swój czas i uwagę. Może odpowiedzieć na każde pytanie. Poza tym wybierając się do korepetytora chcemy, aby poświęcił nam swoją uwagę. Wybieramy się do niego ponieważ ucząc się w szkole, w klasie nie mogliśmy opanować materiału. Dobrze jest, jeżeli korepetytor organizuje zajęcia indywidualne. Jest to dla nas wybór najlepszy. Oczywiście takie zajęcia mogą kosztować drożej, ale dobrze się zastanówmy, czy przypadkiem nam się to nie opłaci.

Kolejna istotna kwestia to zakres udzielanej pomocy. Czy korepetytor organizuje zajęcia na poziomie szkoły podstawowej, na poziomie gimnazjum, czy dla wszystkich grup wiekowych. Należy to wziąć pod uwagę. Pozostaje nam już umówić się na spotkanie i uzgodnić pozostałe szczegóły. To znaczy wyjaśniamy korepetytorowi z czym mamy trudności oraz jakiej pomocy oczekujemy. No i sprawa najważniejsza – jak często będziemy się widywać. Wprawdzie możemy termin kolejnej wizyty ustalać w trakcie spotkać. Możemy też spotkania przekładać. Ale lepiej jest zaplanować sobie terminy spotkań. Tak będzie lepiej zarówno dla nas, jak również dla korepetytora. W końcu korepetytor to też człowiek, który ma swoje obowiązki. Który oprócz tego wykonuje pracę zarobkową. Szanujmy więc czas zarówno swój, jak również korepetytora.

A kim jest osoba udzielająca korepetycji? To może być nauczyciel jakiegoś przedmiotu. Może to być również student. W obu przypadkach istotny jest profesjonalizm, podejście do ucznia, posiadane przez niego materiały dydaktyczne itd. Dobrze jest, jeśli korepetytorem jest osoba z doświadczeniem. Ale nie musi to być koniecznie nauczyciel z wieloletnim stażem. Może to być równie dobrze student. Ktoś taki może również nam pomóc w stopniu znaczącym.

Korepetycje mogą nam pomóc w sposób znaczący. Zajęcia z korepetytorem to nie to samo co zajęcia w klasie trzydziestoosobowej. Możliwe jest, że dokonamy dużych postępów dzięki korepetycjom. A niekiedy w natłoku pracy nauczyciele w szkołach sami nie mają czasu aby wszystko objaśniać. Warto mieć to na uwadze.