Język angielski otacza nas na każdym kroku. Jest w filmach oglądanych w kinie i telewizji, gazetach, nawet na opakowaniach produktów spożywczych, a króluje w Internecie. Nieznajomość tego języka nie tylko utrudnia funkcjonowanie we współczesnym świecie, ale też przysporzy nam ogromnych kłopotów w szkole, gdzie spotkamy się z nim na każdym etapie naszej nauki, a ostatecznie będziemy musieli zdać ten przedmiot na egzaminie maturalnym. Nie ma więc innej możliwości, niż zmobilizowanie się i zgłębienie języka angielskiego w możliwie jak najprostszy i najprzyjemniejszy sposób.
Podstawy zdobędziesz w szkole
Trafiając na dobrego nauczyciela jesteśmy w stanie szybko opanować podstawy najpopularniejszego języka na świecie i później zdobywać coraz bardziej wyspecjalizowaną wiedzę. Angielski nie jest trudny, jednak wymaga systematyczności i – jak w przypadku każdego języka – zaangażowania w naukę. W szkole mamy możliwość prowadzenia konwersacji z innymi uczniami oraz uczestnictwa w grach i zabawach edukacyjnych, a nawet śpiewania piosenek w języku angielskim. Warto nie poprzestawać na nauce wyniesionej ze szkoły i samodzielnie starać się pogłębić swoją wiedzę.
Czytaj, oglądaj i słuchaj w języku angielskim
Świetnym rozwiązaniem jest oglądanie filmów ze ścieżką dźwiękową w języku obcym lub z napisami w języku angielskim – wtedy zapamiętamy nie tylko wymowę danego słowa, ale i sposób jego zapisu. Pomogą nam też piosenki ze słowami na Youtube, a także czytanie artykułów i książek napisanych w tym języku. Dobrze jest zacząć od czegoś prostego, żeby nie zniechęcić się na samym początku, a przy okazji wciągania w fabułę poznawać kilka nowych słów i zwrotów. Na rynku wydawniczym są setki książek na różnych poziomach nauki, zawierających minisłowniczek z trudnymi wyrazami, dzięki czemu nie musimy odrywać się od czytania, aby sprawdzić coś w słowniku.
Twórz fiszki
Zapisuj na małych karteczkach słowa, których nie znasz i na ich odwrocie – polskie odpowiedniki. Codziennie lub co kilka dni wyciągaj fiszki i staraj się przypomnieć sobie jak brzmiało dane słowo. Dzięki ciągłemu powtarzaniu szybko opanujesz materiał i zostanie on w Twojej pamięci na długo. Możesz też przyklejać samoprzylepne karteczki do przedmiotów w Twoim pokoju z ich angielskimi nazwami. Patrząc na nie każdego dnia utrwalisz sobie nowe słowa.
Rozmawiaj z obcokrajowcami
Gdy na ulicy zaczepi Cię jakiś obcokrajowiec i zapyta o drogę, nie uciekaj, tylko postaraj się wykorzystać zdobytą wiedzę i porozmawiać z nim. Szukaj kontaktu z językiem angielskim, będąc za granicą rozmawiaj z mieszkańcami innych krajów, jeśli to Wielka Brytania lub Stany Zjednoczone – oglądaj telewizję lub spróbuj kupić jakąś gazetę i ją przeczytać. Czytaj napisy na przystankach autobusowych, w metrze, w sklepach. Słuchaj rozmów innych ludzi – nie aby ich podsłuchać, lecz by poznać akcent. Cały czas chłoń wiedzę jak gąbka. Przyda Ci się po powrocie do kraju lub w przypadku jeśli zdecydujesz się pozostać poza granicami Polski i kontynuować tu naukę lub rozpocząć pracę.