Matematyka – jak ją zrozumieć?

board-1044088_1280Matematyka to królowa nauk. Każde dziecko spotyka się z nią już w pierwszej klasie szkoły podstawowej, a nawet w zerówce i nauka tego trudnego przedmiotu towarzyszy mu aż do końca szkoły ponadgimnazjalnej. Nie można przed nią uciec, a skoro tak, to najlepiej byłoby ją polubić i zrozumieć. Jak jednak to zrobić, gdy nigdy nie wychodzi nam poprawne rozwiązanie zadania,, albo nawet nie wiemy od czego zacząć? Tylko niektórzy z nas od początku są za pan brat z matematyką i nastręcza im ona trudności. Potrafią sami usiąść nad kartką papieru i zapełnić ją stosownymi wzorami i równaniami. Gdy nie mamy tego daru, lub jest on ukryty, powinniśmy poprosić o pomoc – kolegów ze szkoły, rodziców, zakupić pomoce naukowe lub skorzystać z prywatnych lekcji u korepetytora.

Poproś najbliższych

Zamiast godzinami bezskutecznie przesiadywać nad podręcznikiem do matematyki, zwróć się o pomoc do osób z Twojego bliskiego grona znajomych i rodziny. Wśród kolegów ze szkolnej ławki na pewno znajdzie się choć jeden dobry człowiek, który poświęci Ci choć kilka godzin i wytłumaczy skomplikowane matematyczne wzory. Czasem nie trzeba wiele, wystarczy pokonać jedną barierę, a później w Twojej głowie rozwiązania same zaczną się pojawiać. Lepiej nie zostawiać nauki na ostatnią chwilę i siedzieć do późna dzień przed sprawdzianem, bo kluczem do nauczenia się i polubienia matematyki jest systematyczność. Analizując zadania rozwiązywane na każdej lekcji i zadane w zbiorze ćwiczeń, utrwalisz sobie nowe wiadomości i będziesz mógł je wykorzystywać w przyszłości przy podobnych zadaniach. Jeśli nie masz żadnego kolegi, który chciałby Ci pomóc, pomyśl o swoich rodzicach, wujkach lub kuzynach. Może wśród nich jest ktoś, kto zawsze dobrze radził sobie z matematyką? A może nawet jest nauczycielem matematyki?

Rozwiązanie dla nieśmiałych

Są wśród nas osoby bardzo nieśmiałe, które starają się unikać kontaktu z innymi, zwłaszcza obcymi ludźmi. Oczywiście taką nieśmiałość powinno się przełamywać, jednak jeśli nie mamy na to siły, a bardzo zależy nam na zrozumieniu matematyki, możemy spróbować sami dokształcić się dzięki odpowiednim pomocom naukowym. W księgarniach oraz sklepach internetowych znajdziemy bardzo szeroki wybór podręczników, zbiorów zadań i repetytoriów. Przydatne mogą się też okazać tablice matematyczne. Jeśli niewiele nam brakuje do poznania tajników matematyki, to rozwiązanie daje szansę na osiągnięcie sukcesu, wymaga jednak bardzo dużo zaangażowania i poświęcenia ogromnej ilości czasu. Jeśli dobrze poszukamy w Internecie, na pewno znajdziemy też wiele stron dotyczących matematyki i specjalnych tutoriali, pokazujących krok po kroku jak należy rozwiązać dane zadanie.

Korepetycje nie tylko dla bogatych

Chyba najprostsze i zarazem najdroższe rozwiązanie to zapisanie się na korepetycje z matematyki. Oferty nauczycieli bombardują nas z każdej strony, zwłaszcza w gorącym okresie przedmaturalnym, a ceny nie zawsze są wygórowane. Matematyka jest przedmiotem obowiązkowym na maturze, w związku z czym już od jesieni uczniowie trzech klas liceów i czwartych techników raz-dwa razy w tygodniu spotykają się z korepetytorami i powtarzają cały materiał.