Wyprawka pierwszoklasisty – idziemy na zakupy

ksiazki_leadRozpoczęcie szkolnej edukacji to moment niezwykle istotny i przełomowy w życiu każdego malucha. Przyzwyczajony do przedszkolnej codzienności sześciolatek musi bowiem zapoznać się z nowymi, szkolnymi warunkami i stopniowo oswoić się z wizją niełatwych zmian. Choć szkoła podstawowa to z reguły miejsce przyjazne – o komfort i poczucie bezpieczeństwa dzieci dbają bowiem przytulne, kolorowe sale, nowoczesne wnętrza, uśmiechnięte i życzliwe wychowawczynie oraz pracownicy świetlicy – początkowo szkolne korytarze mogą wydawać się maluchowi obce, a wszystko to, co nieznane jawi się jako potencjalnie niebezpieczne. Między innymi właśnie dlatego rozpoczęcie edukacji to dla dziecka silnie stresogenny czynnik.

Istnieją jednak sposoby na to, aby ułatwić sześciolatkowi szkolny start. Dziecko bowiem nieustannie przygląda się rodzicom i ocenia ich zachowania – jeśli mama i tata reagują w sposób nerwowy lub podejmują gwałtowne, chaotyczne decyzje – maluch natychmiast to zauważa i zaczyna współdzielić nastroje rodziców. Dlatego też, Twoim zadaniem jest okazać przede wszystkim spokój i cierpliwie tłumaczyć dziecku, że w szkole może poczuć się bezpiecznie i niebawem się zaaklimatyzuje. Istnieje jednak jeszcze jeden sposób, który pomoże Ci zamienić szkolny obowiązek w prawdziwą frajdę – wspólne zakupy, podczas których sprezentujesz maluchowi wymarzoną wyprawkę.

Najlepiej zacząć oczywiście od tornistra. Wybrany przez Was model powinien być przede wszystkim solidny, sztywny, ale nie ciężki. Wzmocniona konstrukcja plecaka sprawia, że nie jest on podatny na odkształcenia i właściwie układa się na plecach, nie obciążając nadmiernie kręgosłupa. Tornister powinien zawierać dwie, duże przegrody na książki i strój sportowy, wewnętrzną, zapinaną na zamek kieszonkę na legitymację, telefon i chusteczki, oraz trzy kieszonki zewnętrzne – jedną z przodu i dwie po bokach – z powodzeniem zmieścisz tam przekąskę lub picie. Oczywiście, wybór tornistra skonsultuj ze swoim maluchem – pozwól mu podjąć decyzję w kwestii koloru i wzoru plecaka, a model z lalką Barbie czy wyścigówką uczyni wyprawę do szkoły niecierpliwie wyczekiwanym momentem.

Wiele sklepów z artykułami dla dzieci i młodzieży oferuje rodzicom zakup zarówno tornistra, jak i worka na obuwie zmienne oraz plastikowego pudełka na śniadanie z tej samej kolekcji – dzięki temu wszystkie przedmioty będą do siebie dopasowane, a sześciolatek z dumą zmieni buty w szatni, a potem z zadowoleniem sięgnie po drożdżówkę na długiej przerwie.

Teraz czas na piórnik. Oczywiście, podobnie jak w przypadku poprzednich akcesoriów, pozwól dziecku wybrać kolor i wzór. Najkorzystniej jest przy tym zdecydować się na piórnik zawierający już wyposażenie – wówczas masz bowiem gwarancję, że niezbędne kredki, ołówki, linijkę, gumkę i inne przedmioty są już w środku, a Ty o niczym nie zapomnisz. Z reguły wyposażone piórniki nie posiadają jednak pióra – zakup więc dziecku wybrany model oddzielnie i staraj się nie oszczędzać – nauka pisania powinna być bowiem szczególnie komfortowa.