Czyż nie zdarzyło Wam się, że czegoś w szkole nie rozumieliście? Wyobraźmy sobie taką sytuację, że nie rozumieliście np. matematyki. A nauczyciel był wymagający. W dodatku szykuje się sprawdzian w najbliższym czasie. Fajnie by było, aby ktoś Wam wytłumaczył materiał. I tutaj bardzo często z pomocą przychodzi nam korepetytor.
Korepetycje – to znana forma pomocy szkolnej. Przeważnie jest tak, że jeśli nie radzimy sobie z jakimś przedmiotem to idziemy do korepetytora. On nam objaśnia bieżące zagadnienia, pomaga nam się przygotować na sprawdziany, a niekiedy pomaga nam nawet w odrabianiu zadań domowych. Ta usługa jest płatna. A jej wysokość zależy od różnych czynników. W większych miastach płacimy więcej, ale też mamy wybór. Poza tym niektórzy korepetytorzy organizują zajęcia w grupach, a niektórzy indywidualnie. I zależnie od tego czy są to zajęcia w grupach czy indywidualne ceny za godzinę mogą się wahać.
Niektórzy korepetytorzy przychodzą do nas do domu. To już zależy od korepetytora, od tego czy ma czas i samochód, a także od naszych preferencji. Jeśli nie mamy warunków do nauki w domu, to możemy sami pójść do korepetytora. Ale możemy też mieć zajęcia w domu. To zależy.
Ale wróćmy do matematyki. Matematyka to nie jest łatwy przedmiot. O ile dodawanie, odejmowanie, mnożenie i dzielenie to kwestia poprawnego liczenia, to są jeszcze bardziej złożone rzeczy. Weźmy na przykład trygonometrię, wzory skróconego mnożenia, oraz wiele bardziej zaawansowanych funkcji. Jest możliwe, że ktoś tego nie zrozumie. Przyczyny mogą być różne. Ktoś może nie mieć predyspozycji matematycznych, na zajęciach jest dużo osób i warunki nie są idealne, ktoś nie ma warunków, aby nad tym przysiąść w domu. I tutaj z pomocą nam przyjdzie doświadczony korepetytor.
Przeważnie osoby udzielające korepetycji z jakiegoś przedmiotu to nauczyciele tych przedmiotów. Czyli jeżeli chcemy, aby ktoś nam udzielił korepetycji z matematyki to przeważnie trafimy na nauczyciela matematyki. Chyba, że trafimy na studenta matematyki. Ale student może nam również pomóc.
Czy lepiej iść do nauczyciela czy studenta matematyki? Za nauczycielem przemawia doświadczenie. Ale za studentem może przemawiać zrozumienie. W końcu student to osoba, która się uczy. Podobnie jak my. Tak więc na pytanie do kogo się wybrać można odpowiedzieć w sposób następujący: zależy od oferty. Po prostu przejrzyjmy oferty obu osób i zastanówmy się, gdzie nam będzie lepiej. Istnieje jeszcze możliwość zmiany korepetytora w trakcie roku szkolnego. W końcu nic nas nie wiąże.
Korepetycje to dobre rozwiązanie. Wprawdzie wymagają one uiszczenia od nas stosownych opłat, ale to jedyny minus. Poświęcimy tą godzinę plus czas na dojazd i powrót w towarzystwie kogoś, kto zna zagadnienia. I nierzadko rzeczy zawiłe staną się zrozumiałe. A plusem jest to, że nie uczymy się w takiej grupie, jaka jest w szkole, tylko znacznie mniejszej. Możliwe są przecież zajęcia indywidualne. I są one nawet często spotykane. Tak więc jeśli nie radzimy sobie z przedmiotem, a zależy nam na ocenach nie wahajmy się iść na korepetycje.