Jakie zajęcia pozalekcyjne wybrać?

kids-717168_1280W dzisiejszych czasach rozsądni rodzice wiedzą, że szkoła to nie wszystko. Oczywiście, centralny punkt edukacji każdego dziecka stanowi przyswajanie reguł matematycznych, zasad rządzących funkcjonowaniem języka, praw przyrody i bogactw natury, gruntowne wykształcenie powinno jednak zapewniać maluchom znacznie więcej. Wymagania względem młodych ludzi nieustannie bowiem wzrastają, a proces poszukiwania pracy nie należy obecnie do zadań najłatwiejszych. Aby uczynić życiowy start nieco bardziej przystępnym, rodzice i nauczyciele kierują podopiecznych na ubogacające zajęcia pozalekcyjne, a to pomaga im zadbać o wszechstronną edukację dzieci.

Podejmujecie zatem decyzję – chcecie zapisać swojego malucha na popołudniowe zajęcia dodatkowe, ale… nie macie pomysłu, co wybrać. Przedstawiamy więc kilka rad, które pozwolą Wam rozeznać się w bogatej ofercie.

Przede wszystkim, nie podejmujcie decyzji bez wcześniejszej konsultacji z maluchem. Nie chodzi bowiem o to, aby na siłę posyłać dziecko na balet, karate czy naukę języka francuskiego. Pozaszkolna forma aktywności ma stanowić okazję nie tylko do poszerzania horyzontów, ale i dobrej zabawy. Dzięki temu kształtujący swój charakter uczeń zrozumie, że nauka może również stać się źródłem przyjemności. Zainteresujcie się więc tym, co Wasze dziecko lubi robić w wolnym czasie i porozmawiajcie z nim na ten temat.

Na wszystkich miłośników sportu czeka całe mnóstwo ruchowych zajęć pozalekcyjnych. Chłopców z pewnością zainteresuje gra w piłkę nożną, koszykówkę czy siatkówkę w okolicznym klubie. To nie tylko okazja do pobiegania na świeżym powietrzu, ale również doskonały sposób na formowanie w dziecku zdrowych nawyków – upodobania do aktywności fizycznej, a także umiejętności współpracy i zdrowego współzawodnictwa.

Marzeniem niemal każdej małej dziewczynki jest kariera baletnicy. Maluchy fascynujące się tańcem klasycznym warto więc zapisać na lekcje baletu. Tego typu zajęcia pozwolą dziewczynkom zadbać o formę fizyczną i gibkość ciała, która w przyszłości pomoże im w wypracowaniu zdrowej sylwetki, a także zadba o prawidłowy stan układu kostno-szkieletowego. Systematyczne ćwiczenia baletowych figur pomogą również dzieciom rozwijać poczucie dyscypliny i obowiązkowość. Każdy kochający rodzic z pewnością obetrze kilka łez, kiedy zobaczy swoją córeczkę na scenie (chociażby domu kultury), a kto wie – może pociecha zechce zająć się baletem zawodowo?

Z myślą o dzieciach kochających muzykę szkoły muzyczne i inne ośrodki oferują indywidualne lekcje gry na instrumentach. Do wyboru mamy klasyczne: fortepian, skrzypce lub gitarę, ale także rzadziej spotykane: flet poprzeczny, harfę, waltornię, kontrabas i wiele, wiele innych. Oczywiście, nauka gry na wybranym instrumencie wymaga cierpliwości i sumiennej pracy – tylko wówczas usłyszeć można efekty. Każdy mały artysta z pewnością jednak rozwinie w sobie wrażliwość, sumienność i otwartość na potrzeby innych. Dzięki licznym występom na scenie nauczy się również walki ze stresem, a także umocni poczucie własnej wartości.