Czy zajęcia dodatkowe są uczniom potrzebne?

W dzisiejszych czasach niemalże każde dziecko, bez względu na to, na jakim etapie edukacji aktualnie się znajduje, uczęszcza na dodatkowe, płatne zajęcia lub korepetycje z jednego a często z kilku przedmiotów. Zajęcia te niekoniecznie są związane z poszerzaniem wiedzy z danej dziedziny, ale są organizowane dzieciom po to, aby w jakiś sposób zająć ich czas wolny.
Jeśli chodzi o dzieci w wieku wczesno szkolnym to raczej trudno mówić na takim etapie edukacji o korepetycjach, bo niby czego miałyby one się uczyć na tych dodatkowych zajęciach? Liczyć, pisać, czytać a może rozróżniać kolory? W przypadku tak młodych uczniów rodzice mimo wszystko zapisują dzieci na dodatkowe, popołudniowe zajęcia, aby zorganizować im czas. Wybierają zajęcia muzyczne, taniec czy w przypadku chłopców sporty walki lub basen. Zwykle tuż po skończonych zajęciach w szkole rodzice przewożą dzieci w inne miejsce, gdzie spędzają czas na kształceniu się w jakieś dziedzinie.
Nie jest to dobre rozwiązanie, bo każdy człowiek potrzebuje odpoczynku i regeneracji – także dziecko. Nie można też na siłę organizować dzieciom popołudnia, bo może akurat nie mają ochoty na jakieś dodatkowe zajęcia? Może chcą spędzić popołudnie z rodzicami, może brakuje im miłości i zwykłego posiedzenia z mamą czy tatą? Ale dla rodziców jest to wygodniejsze, bo kiedy dziecko jest na dodatkowych, pozalekcyjnych zajęciach oni mogą odetchnąć po pracy – takie zachowania są dziś normą.
Natomiast biorąc pod uwagę uczniów nieco starszych na porządku dziennym są już korepetycje z języków obcych. Niezależnie od tego, jak uczeń radzi sobie z danym językiem, rodzice posyłają go na prywatne lekcje, bo rówieśnicy z nich korzystają, zatem dlaczego ich dziecko ma być gorsze od innych. Faktem jest, że znajomość języków obcych dzisiaj jest bardzo ważna i niezmiernie cenna, ale nie dajmy się zwariować. Jeśli uczeń dobrze sobie radzi i bez większego problemu potrafi opanować materiał realizowany w szkole, to nie ma potrzeby aby uczęszczał na dodatkowe zajęcia, ten czas może ma ochotę wykorzystać w inny sposób. Jemu także należy się odpoczynek.
Bez względu na to czy chcielibyśmy zapisać dziecko na taniec, basen czy też sztuki walki albo na korepetycje powinniśmy najpierw zapytać je o zdanie i o to czy będzie miało ochotę uczęszczać na dodatkowe zajęcia. W żadnym wypadku nie możemy kierować się własnymi niespełnionymi ambicjami czy marzeniami kosztem własnego dziecka i jego czasu wolnego. Jest ono człowiekiem, który sam powinien wyrazić chęć uczestnictwa lub zgłosić sprzeciw w tej kwestii.