Szukam korepetytora

Coraz częściej w Internecie pojawiają się oferty o znamiennym tytule „szukam korepetytora”. Gdzie leży przyczyna tak dużej ilości ogłoszeń? Czy wynika to z braku ofert korepetytorów?

Ile czasu zajmuje szukanie korepetytora? Jest to kwestia indywidualna, ponieważ zależy czego oczekujemy. Bardzo często widzimy oferty oferowane przez byłych i aktualnych nauczycieli, studentów uczelni wyższych i osób będących biegłymi w danym temacie. Wiadomo, że w większości szukamy korepetytora, który doskonale tłumaczy materiał, jest spokojny i wyrozumiały, potrafi nam poświęcić całą uwagę – przecież płacimy mu pieniądze. W większości wypadków są to duże kwoty od 50 złotych w górę – nie chcemy zatem lokować gotówki bez gwarancji sukcesu. Na cenę oferowanych usług ma również wpływ fakt, z jakiego przedmiotu chcemy zostać doszkalani. Jeśli będą to korepetycje z przedmiotów jak matematyka, czy fizyka (wynika to z tego, że przedmioty ścisłe sprawiają największe problemy), cena jaką będziemy musieli przeznaczyć na nasz rozwój personalny, będzie większa niż to bywa w przypadku przedmiotów humanistycznych. Niemniej jednak, coraz częściej w Internecie pojawiają się hasła „szukam korepetytora z historii”, „szukam korepetytora z biologii”, lub „szukam korepetytora z fizyki, chemii etc. Czemu tak się dzieje, że coraz więcej osób decyduje się na pomoc w nauce poza szkołą?

Przyczyny mogą być różne. Poczynając od braku zaangażowania uczniów w naukę i ich lenistwo, kończąc na tych, które wiążą się ze zbyt dużymi wymaganiami nauczycieli względem uczniów. Dodatkowo nie każda osoba czuje powołanie do tego co robi. W przypadku nauczycieli jest to częsty czynnik odbijający się na wiedzy i braku motywacji uczniów. Brak zaangażowania nauczyciela to również problem, rodzący zaległości, które prowadzą do zasięgania pomocy u innych, wykwalifikowanych osób.

Opinie w Internecie (głównie w zakładce „szukam korepetytora”) na temat osób oferujących usługi domowego tłumaczenia materiału, nie zawsze są pomocne. Często korepetytorzy traktują swoich uczniów tak samo, nie bacząc na umiejętności i zróżnicowaną koncentrację. Dlatego jeśli już zmuszeni jesteśmy znaleźć kogoś do udzielenia korepetycji, szukajmy korepetytora z takimi opiniami jak „osoba posiadająca indywidualne podejście do każdego ucznia”. Niemniej jednak, przy doborze odpowiedniego korepetytora zwracajmy uwagę na wszystkie szczegóły. Korepetytor powinien posiadać zarejestrowaną jednoosobową działalność gospodarczą i odprowadzać podatki oraz składki. Jeśli tak nie jest, to znaczy, że nie ma potwierdzenia co do tego w jaki sposób wykonuje usługę. Brak kontroli takiej osoby może być jednym z czynników, które przyczynią się do utraty pieniędzy bez gwarancji nabycia odpowiedniej wiedzy.

Ostatnią rzeczą na jaką powinniśmy zwrócić uwagę jest fakt, że dużą popularnością wśród korepetytorów cieszą się zawodowi nauczyciele. Dużym błędem jest dokształcanie u osób często podążającymi za schematami wyrobionymi podczas wieloletniej pracy w szkołach. Jeżeli już decydujemy się na korepetycje, zaufajmy doświadczonym studentom. Z jednej strony nie będą oni uczyli schematycznie, z drugiej zaś, chcąc zarobić, muszą dbać o klientów oraz opinię. To daje im możliwość zaistnienia na rynku dłużej. Sprawdzajmy zatem ogłoszenia „szukam korepetytora” w miejscach sprawdzonych, z dobrą opinią klientów.