Nauka poza szkołą

boy-160168_1280Szkoła to miejsce, w którym młodzież spędza znaczną część wolnego czasu. Szkoła podstawowa, gimnazjum, potem zawodówka albo szkoła średnia, a potem? Może studia, a może praca. W każdym razie póki chodzimy do szkoły musimy uczyć się wielu rzeczy, wielu różnych przedmiotów. Problemem może być fakt, że nie każdy przedmiot musi nas interesować. Nie każdy może być biologiem albo fizykiem. Przeważnie tak jest, że z jednych przedmiotów radzimy sobie lepiej, a z drugich gorzej. Poza tym w szkole nie zawsze są dogodne warunki do nauki. Z wielu różnych powodów. Cóż więc robić jeżeli mamy trudności z nauką, a przecież chcemy przejść do następnej klasy?

Są takie chwile, kiedy nauka sprawia trudności. Przyczyny mogą być rozmaite. Problemy osobiste w okresie dojrzewania, przepełniona klasa, a nawet zła atmosfera w szkole. A co jeśli trafi nam się klasa, w której większość interesuje wszystko, tylko nie nauka? Poza tym w szkole nauczyciel zmuszony jest mówić do całek klasy. Często jest tak, że nauczyciel choćby chciał to nie jest w stanie poświęcić uwagę każdemu z uczniów. Skutki mogą być takie, że niektórzy uczniowie będą mieli braki w wiedzy. Z pomocą mogą tutaj przyjść korepetycje.

Na szczęście w dzisiejszych czasach nie trudno jest znaleźć kogoś, kto nam pomoże w nauce. Na korepetycje chodzi wiele osób, również ci z dobrych liceów. I nie ma się czemu dziwić. W końcu co ma zrobić osoba, która chce mieć pozytywne oceny z fizyki, a nie ma umysłu ścisłego? Korepetytora znajdziemy przez internet, ogłoszenia lub przez znajomych. Drogi są różne. W ogłoszeniach znajdziemy podstawowe informacje na temat tego, kim jest dany korepetytor, na jakim poziomie naucza, jaką opłatę pobiera za godzinę lekcyjną, dane kontaktowe itd. Po przejrzeniu paru ogłoszeń decydujemy się na kontakt. Możemy zadzwonić, wysłać wiadomość e-mail, niekiedy możemy porozumieć się nawet przez Gadu-Gadu albo Skype. Świat idzie na przód. A w nauce coraz częściej wykorzystywane są zdobycze najnowszej techniki. Niektórzy korepetytorzy również z nich korzystają.

Korepetycje mogą być udzielane na różnych poziomach zaawansowania. Warto to wziąć pod uwagę. Korepetytor, które naucza osoby uczęszczające do klas 1-3 nie pomoże nam na poziomie gimnazjum czy szkoły średniej. Również zastanówmy się jakiego rodzaju pomocy oczekujemy. Czy ma to być doraźna pomoc w nauce z lekcji na lekcje, czy bardziej ogólna, czy chcemy pomocy w odrabianiu zadań domowych itp.

Wiele osób uczęszcza na korepetycje. A powody są różne. Czasem ktoś ma problemy z nauką, a czasem komuś zależy na tym, aby dostać się na wymarzone studia. Tak się dzieje dosyć często. Warto tutaj wspomnieć o nauce języków obcych. Z językiem należy mieć kontakt i uczyć się go trzeba w trochę szerszym zakresie niż ten, który oferuje nam szkoła. Zresztą przeważnie tak jest, że osoby, które mają dobre oceny z języków obcych uczą się ich na prywatnych lekcjach.

Tak więc nie ma obawy. Jeżeli czujemy, że nasza wiedza z określonego przedmiotu jest niewystarczająca to znajdziemy fachową pomoc. Korepetycje są udzielane przez ludzi, którzy mają wiedzą z określonej dziedziny. A więc nie czekajmy na ostatnią chwilę tylko szukajmy pomocy.