Jak przygotować dziecko na pójście do szkoły?

kids-1093758_1280Dla każdego dziecka pierwsze dni w szkole związane są ze stresem i z niepewnością. Nawet pewne siebie dzieci, które nie miewają problemów w stresujących sytuacjach, podchodzą do tego tematu z nieskrywanymi emocjami. Rozpoczyna się bowiem nowy etap w ich całym życiu, który będzie miał następnie wpływ na dalsze ich losy. Dzieci oczywiście nie zdają sobie z tego sprawy, jednakże rodzice często im to powtarzają. Wielu rodziców zastanawia się nad tym, w jaki sposób przygotować swoje dziecko na pierwsze dni w szkole, aby przeżyło ono jak najmniej stresu i rozczarowania. Ważne jest bowiem wsparcie najbliższych i to, żeby dziecko wiedziało, że może na nich liczyć w każdej, nawet ciężkiej sytuacji. Rodzice muszą pomóc dziecku przygotować się na pierwsze dni w szkole, aby dało sobie ono z nimi radę i aby sprawiły mu one radość i satysfakcję.

Bardzo ważne jest przede wszystkim odpowiednie nastawienie młodego człowieka. Powinien wiedzieć, czym jest szkoła i jak należy się tam zachowywać. Powiedzmy dziecku dokładnie, co je czeka w szkole i że nie musi się niczego obawiać. Najlepiej, jeżeli dziecko do szkoły idzie z kolegą lub koleżanką z bloku lub z przedszkola. Wówczas z pewnością czuje się ono raźniej i nie obawia się aż tak bardzo. Jeżeli jednak dziecko nie zna żadnego ucznia ze swojej nowej. Pierwszej klasy, pomóżmy mu pierwszego dnia zapoznać się z innymi dziećmi. Z pewnością nie ono jedno znajduje się w takiej sytuacji i wiele dzieci poszukuje kolegi do swojej szkolnej ławki. Poza tym, należy dziecku wyjaśnić, że musi się ono bezwzględnie słuchać nauczycieli, ale również może prosić ich o pomoc i wsparcie. Najlepiej, jeżeli dziecko z każdym problemem będzie zwracało się do swojego wychowawcy. Musi bowiem wiedzieć, że zastępuje on rodziców w szkole i z pewnością pomoże mu w każdej sytuacji, niezależenie od tego, co się dzieje.

Nasze dziecko, kiedy idzie już do szkoły, musi również nauczyć się samodzielności. Powinno więc potrafić bez problemu samodzielnie jeść posiłki, pić i załatwiać się. Jeżeli dziecko ma problem z jakąś z tych czynności, najlepiej jest poświęcić mu trochę czasu i nauczyć go tej samodzielności. Nie można pozwolić, aby dziecko musiało się wstydzić, że nie potrafi zawiązać butów, czy też zapiąć zamka w swojej kurtce. Takie dzieci bardzo często narażane są niestety na drwiny innych kolegów i ich śmiech. Może też czuć się niedowartościowane i samo stwarzać sobie problemy. Warto też dziecko przygotować nieco na pierwsze lekcje. Powinniśmy ćwiczyć więc z nim rysowanie i pokazywać mu pierwsze literki. Wiele dzieci w pierwszej klasie szkoły podstawowej potrafi już pięknie czytać. Zadbajmy, aby i nasze dziecko nie miało w tej kwestii żadnych problemów. Oczywiście nie chodzi o to, aby zastępować nauczyciela, dziecko może się później nudzić na lekcjach w szkole. Można jednak trenując z dzieckiem, znacznie ułatwić mu pierwsze kroki w szkole.

Nauczyciele podkreślają, że bardzo ważna jest zawsze praca z rodzicami w domu. Oni sami nie są bowiem poświęcić każdemu dziecku wystarczającej ilości czasu. Zdarzają się w klasie dzieci trudniejsze i łatwiejsze. Często muszą zadbać o jedną osobę przez większą część lekcji. Bardzo ważne jest więc, aby rodzice czytali swoim dzieciom książki od najmłodszych lat. Ma to ogromny wpływ na ich inteligencję emocjonalną i prawidłowy rozwój. Dzięki temu, dzieci znacznie lepiej się wysławiają, potrafią układać długie i złożone zdania i przede wszystkim – same znacznie szybciej uczą się czytać i pisać, niż ich rówieśnicy. Rodzice często zapominają o czytaniu dzieciom na dobranoc i tłumaczą się wówczas brakiem czasu. Warto jednak wygospodarować każdego dnia godzinę na to, aby poświęcić ją właśnie dziecku i razem z nim czytać. Koniecznie należy też pochylić się z dzieckiem nad jego zadaniem domowym. Oczywiście dziecko powinno to zadanie wykonywać całkowicie samodzielnie, jednak pomoc rodzica jest wskazana. Rodzice powinni też zadbać o estetykę i jakość wykonania pracy domowej.

Z dzieckiem, kiedy zaczyna etap szkolny w swoim młodym życiu, należy przede wszystkim dużo rozmawiać i poświęcać mu swój wolny czas. Bardzo wiele dla niego się zmienia i często bardzo ono to przeżywa. Rodzice zapominają o tym, jak wielki jest to stres i często bagatelizują to, o czym mówi do nich dziecko. Trzeba być jednak bardzo czujnym, ponieważ dzieci są niezwykle wrażliwe na różnego rodzaju nieprzyjemne sytuacje i często nie potrafią sobie samodzielnie z nimi poradzić. Mogą być to problemy z adaptacją w środowisku kolegów, ze wstydem lub z innymi rzeczami. Ważne, aby wspierać młodego człowieka i pomagać mu, jak tylko się da. Jeżeli jest to konieczne, rodzice nie powinni również unikać rozmów z nauczycielami i wychowawcą. Pamiętajmy o tym, że dziecko startuje dopiero ze swoją edukacją i nie wolno go zniechęcać już na tym, początkowym etapie. Może bowiem całkowicie zniechęcić się ono na wiele lat.

Jeżeli na początku dziecku nie idzie najlepiej z nauką, nie strofujmy go i nie denerwujmy się. Być może wynika to właśnie z dużego poziomu stresu i z tego, że dziecko ma jakiś problem, na przykład z koncentracją. Lekarze podkreślają, że często dzieci nie potrafią się skupić na lekcjach w szkole, ponieważ są odżywiane w niewłaściwy sposób i zjadają zbyt dużo cukru, który je pobudza. Niekiedy wystarczy sama zmiana diety młodego człowieka. Czasami zaś trzeba dziecku dać po prostu trochę czasu i wspierać je oraz pomagać mu w nauce i w pracach domowych. Dziecko musi wiedzieć zawsze, że może liczyć na pomoc swoich rodziców.