Czy warto inwestować w korepetycje?

girl-1345800_1280Wiele mówi się ostatnimi czasy o tym, że szkoła nie do końca spełnia swoją rolę. Wiele dzieci narzeka na to, że program nauczania w starszych klasach nie jest realizowany w należyty sposób i że mają one problemy z przygotowaniem się do egzaminu gimnazjalnego, a następnie do egzaminu maturalnego. Jest to bardzo niepokojące zjawisko, ponieważ rodzice coraz częściej decydują się na wysłanie swojego dziecka na korepetycje. Kiedyś na korepetycje uczęszczały jedynie dzieci, które kompletnie nie radziły sobie z nauką i miały problemy z ocenami. Dzisiaj na korepetycje chodzą już praktycznie wszyscy uczniowie, a najczęściej ci, którzy uczą się bardzo dobrze i marzą o najlepszych studiach. Nawet nie do końca musi być to winą szkoły, do której uczęszczają dzieci. Często wynika to po prostu z tego, że rodzicom zależy na jak najlepszych wynikach na egzaminie, aby dziecko dostało się bez problemu właśnie na wymarzony kierunek studiów.

Wielu nauczycieli oferuje takie właśnie korepetycje we własnych domach lub w domach uczniów. Większość osób, wybiera korepetycje z przedmiotów ścisłych, takich jak matematyka, chemia, czy fizyka. Coraz częściej dzieci chodzą jednak również na korepetycje z języka polskiego, czy z historii. Może to świadczyć o tym, że szkoły funkcjonują w niewłaściwy sposób i że nie są w stanie przygotować dzieci do egzaminów i na studia. Okazuje się, że na korepetycje uczęszczają najczęściej właśnie maturzyści i uczniowie liceów. Im zależy na tym, aby jak najbardziej pogłębić wiedzę i przygotować się do egzaminu. Często takie korepetycje polegają na nauce uczenia się do egzaminów, a nie na przekazywaniu wiedzy. Egzaminy są bowiem konstruowane w bardzo specyficzny sposób, który może wiele osób dziwić. Nie wystarczy sama wiedza, a najczęściej jest potrzebne po prostu czytanie tekstu ze zrozumieniem i umiejętność analizowania danej sytuacji.

Uczniowie skarżą się na to, że miewają problemy właśnie z czytaniem ze zrozumieniem i z kojarzeniem faktów. Często nie potrafią oni wyciągać informacji z kontekstu danej wypowiedzi. Niestety, w szkole najczęściej są oni uczeni zawsze tego samego. Nauczyciele często wyręczają ich w myśleniu i podają im odpowiedzi na tacy. Kiedy przychodzi do egzaminów, pojawiają się schody nie do przejścia dla wielu osób.

Rodzice zastanawiają się nad tym, czy faktycznie warto jest wydawać pieniądze na korepetycje. Okazuje się bowiem, że jedna godzina takich dodatkowych lekcji może ich kosztować od kilkudziesięciu do nawet stu złotych. Najdroższe są oczywiście prywatne lekcje języków obcych. Te jednak przydają się, ponieważ dziecko jest w stanie wyprzedzić szybko materiał realizowany w szkole i poznać język znacznie lepiej niż jego rówieśnicy. Wszystko zależy od tego, czy dziecko faktycznie potrzebuje pomocy nauczyciela korepetytora. Często mogło by ono samodzielnie przysiąść do książek i zdobyć wiedzę niezbędną mu do zdania egzaminu. Wynajmowanie profesjonalnych nauczycieli i opłacanie ich jedynie rozleniwia dziecko i daje mu do zrozumienia, że rodzice są w stanie załatwić mu zdanie egzaminu i zapłacić za to. Nie w każdym wypadku powinni się oni więc godzić na korepetycje i płacić za nie tak duże pieniądze.