Jak nauczyć dziecko języka?

education-919895_1280Wiele osób podkreśla, jak bardzo ważna jest znajomość języków obcych w dzisiejszych czasach. Dlatego też dzieci już od najmłodszych lat uczą się w szkołach dwóch języków obcych. Zazwyczaj obowiązkowy jest dla nich język angielski, a dodatkowo mogą sobie wybrać francuski lub niemiecki. Niektóre szkoły poszerzają możliwość wyboru o inne języki, jednakże te są najbardziej popularne i chyba najbardziej mogą się dziecku przydać.

Dzieci bardzo szybko chłoną wiedzę jak gąbki i uczą się języków obcych z łatwością. Wystarczy zwrócić uwagę na dzieci wychowywane w dwujęzycznych domach. Zazwyczaj potrafią one równolegle już w najmłodszym wieku nauczyć się obu języków. W szkole lekcje języka obcego dostosowane są do możliwości dzieci i często odbywają się one w formie zabawy. Dotyczy to przede wszystkim klas pierwszych, kiedy to dzieci jeszcze uczą się pisać i czytać i nauczyciele nie mają możliwości wprowadzania ich w tajniki języka obcego. Dzięki temu, że jest to dla nich zabawa, znacznie szybciej i łatwiej przychodzi im taka nauka. Aby dziecko szybko przyswoiło sobie język obcy, powinno jak najwięcej trenować. Rodzice powinni więc zadbać o to, aby dziecko uczyło się języka także w domu.

Absolutnie nie chodzi tu o lekcje dodatkowe, czy korepetycje. Te wcale nie są potrzebne na tak wczesnym etapie. Najważniejszy jest kontakt z językiem. Doskonałym pomysłem, który wykorzystuje obecnie wielu rodziców, jest puszczanie dziecku bajek w języku angielskim. W każdej telewizji kablowej znaleźć można kanał, który puszcza takie obcojęzyczne bajki i programy dla dzieci. Dla nich nie jest to wielka różnica, a uczą się słówek i zaczynają rozumieć bajkę bardzo szybko. Często są one w stanie przegonić w niedługim czasie nawet swoich rodziców. Jeżeli zaś ci znają chociaż podstawy języka, którego uczy się dziecko, powinni z pewnością próbować z dzieckiem rozmawiać, na przykład po angielsku. Mogą być to proste i krótkie rozmowy, ale warto prowadzić je jak najczęściej. Poza tym, będąc na spacerze, czy w sklepie możemy uczyć się razem obcych słówek i powtarzać je sobie. W ten sposób bardzo szybko dziecko posiądzie podstawowe słownictwo. W nauce języków obcych niezwykle istotna jest systematyczność. Tylko dzięki niej, można poznać język.